Dekorasyon tercihlerimizi yaparken stil ve mobilya seçimi kadar renk seçimi de önemlidir.

Mekana hareket ve canlılık kazandıran, hayat veren en önemli unsurlardan bir tanesi de renk tercihleridir. Her bir rengin ayrı bir anlamı olduğu gibi, her rengin her mekan için kullanılması da tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar ev dekorasyonu yapılırken renk seçimlerinin kullanım amacına göre belirlenmesinin daha uygun olacağına sıklıkla vurgu yapmaktadır.

Dekorasyonda Renk Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli? 

Renkler odalara samimiyet ve canlılık kattıkları kadar kazandırdıkları duygular ile de ölçülmektedir. Canlı ve sıcak tonların tercih edildiği bir odanın, daha yumuşak ve pastel tonların tercih edildiği bir oda ile hissettirdikleri arasında farklar vardır. Bu sebeple renklerden yana tercih yapılırken, odanın hangi amaç ile kullanılacağı düşünülerek seçim yapılmalıdır.

Yatak odalarında canlı ve sıcak kırmızıların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine yatak odası gibi mekanlarda daha çok uyumlu, yumuşak ve huzur verici pastel tonların kullanılması tavsiye edilmektedir. Az ışık alan, ya da dar mekanlarda beyaz rengin yanı sıra daha açık renklerin kullanılması tavsiye edilirken, koyu ve sert renklerden kaçınılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Dekorasyonda Nötr Renkler Hangileridir?

Ev dekorasyonunda nötr renk deyince ilk akla gelen gri rengidir. Her renk ile mekân içerisindeki uyumu bozmadan ahenk ile durabilen bir renk olan gri, en çokta koyu ve canlı renklerin çok kullanıldığı ortamların havasını yumuşatmak için kullanılmaktadır. Koyu kırmızlar ile olduğu kadar kahverengiler ile de uyumlu bir duruşu olan renk, pastel tonlar ile de sorun yaşatmamaktadır.

Her renk ile tartışmasız ahenkli bir uyum yakalayan beyaz renkte ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bazen duvarlarda bazen ise mobilyalarda görmeye alıştığımız beyaz renk, son dönemlerde yer döşeme malzemelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Ortamlara sakinlik ve ferahlık kazandıran beyaz renk, aynı zamanda kontrast ve derinlik kazandırmak için de kullanılmaktadır.

Yatak Odaları için Renk Nasıl Seçilir?

Yatak odaları için renk seçiminin ortama dinginlik ve ferahlık veren renklerden seçilmesi tavsiye edilmektedir. Rahat ve derin bir uyku için canlı renklerden kaçınmak gerekirken, daha çok beyaz ve pastel tonların ağırlıklı olduğu renklerin tercih edilmesi önerilmektedir. Ancak uzmanların yatak odası dekore edilirken kaçınılması gereken renkler arasında kırmızı, uzlaştığı tek renk olmaktadır.

Tüm renklerin odanın büyüklüğüne ve aldığı ışık miktarına göre kullanılabileceğini belirten uzmanlar, kırmızının ise kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir. Buna mukabil, koyu renklerden mavi ya da kahverenginin daha yumuşak renk ve tonlar ile geçiş sağlanarak kullanılabileceğini ifade etmektedirler. Siyah rengin ise muhakkak beyaz renk ile birlikte kullanılmasını önermektedirler.

Salon Dekorasyonun Renk Tercihleri Nasıl Olmalıdır?

Salon bir evin en çok vakit geçirilen bölümüdür. Evde yapılan aktivitelerin birçoğunun merkezi salonlardır. Bu yüzden salonlar döşenirken ev sahiplerinin beğenisi ön plana çıkmakta ve tercihler buna göre şekillenmektedir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken önemli prensipler bulunmaktadır.

Özellikle evin yazlık ya da kışlık olarak mı kullanıldığına bağlı olarak seçilen mobilyaların ruhuna uygun renklerin tercih edilmesi salon dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Salonun şekli ve pencere sayısı ile birlikte genişliği de tercihleri koyudan açık renklere, sıcaktan pastel renklere doğru şekillendirmelidir.