Avize seçimi diğer tüm eşyalar gibi dekorasyon fikirlerimizin ayrılmaz parçalarıdır.

Büyük bir detay gibi görülmese de aslında bir odayı bir evi ya da bir ofisi farklılaştıran unsurlardır. Avize ne kadar farklı dizayn edilirse o alan olduğundan farklı bir havaya bürünecektir ve görenlerin ilgisi ve dikkati oda içerisindeki bu ufak detaya takılacaktır. Odanın avizesinin cıvıl cıvıl ve rengarenk oluşu ya da ağır, oturaklı bir görüntü oluşturması tamamen kişilerin odağındaki noktayla ilgilidir. Öncelikle bir avize seçilecekse bu hususların dışında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. 

Şimdi dekorasyona göre avize seçimlerine baktığımızda, türlü modeller görmek mümkündür. Örneğin; koridor antre kısmı için aydınlatmanın yüksek olduğu bir avize seçimi yapılmalıdır. Koridor genelde karanlıkta kaldığından bu önemli bir husustur. Ayrıca sallanan türde avizeler tercih edilmemelidir. Oturma odası için avize seçimine baktığımızda; oturma odaları her zaman daha fazla vakit harcadığımız odalar olduğundan bütçeyi sarsmamak adına enerji tasarruflu avizeler olmasına dikkat edilmelidir. Lambalar renk olarak mutlaka sarı yönünde tercih edilmelidir. Beyaz ışık güzel ve hoş durmasına rağmen gözleri yoran bir ışık türüdür. Yatak odası için avize seçimlerine baktığımızda, odada loş bir ışığın var olması kişilerin gün içindeki koşturmaları da düşünülecek olursa sakinliği ve dinginliği yaratabilme gücüne sahiptir.

Eğer yatak odada, gazete, kitap dergi veya işinizle alaka bir şeyler okuma düşüncesindeyseniz mutlaka bir abajur edinmekte fayda var. Çocuklarınız odaları için bir avize seçmek istiyorsanız, aydınlık görünümü veren avizeler seçmelisiniz. Gün ışığı etkisi çocuklarınızın yorulmamasına yardımcı olur. Çeşitli malzemelerle de avizeyi süsleyerek çocuklarınızın zevkine göre bir avize oluşturmuş olursunuz. Çocuklarınızın bu sayede odalarında daha motivasyon halinde geçireceği saatler yaşayabileceğini unutmamak gerekir. Mutfak için avize modellerine baktığımızda ise, karmaşık olmayan daha süssüz, sade modeller tercih edilmelidir. Kadınların kullanım sürelerinin çok olduğu mutfaklardaki avizeler daha minimal olmalıdır. Genel tabloya bakacak olursak avizenin nasıl önemli bir dekor ürünü olduğu aşikardır. Yaptığınız seçimler evinizi oldukça değiştirecektir.

Avize, size, evinizdeki en önemli detaylardan olduğunu gösterecektir. Sizin istediğiniz avize modellerine ister mağazalarda gezerek isterseniz internetten gezinip satın alarak ulaşabilirsiniz. Ama şunu belirtelim yerinde görüp kalitesini, tasarımını bizzat incelemeden almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Genel tabloya bakacak olursak avizenin nasıl önemli bir dekor ürünü olduğu aşikardır. Yaptığınız seçimler evinizi değiştirir. İstemeniz ve harekete geçirmeniz yeterlidir.

Evinizin dekorasyonu ve mobilya yerleşimi hakkında alanında uzman mimarlarımız ve proje yöneticilerimizden yardım almak için Macitler Mobilya mağazalarına gelmeniz yeterlidir.