Son zamanlarda mobilya ve dekorasyon trendlerinin sadeliğe, modernliğe ve minimalistliğe yönelmesiyle birlikte soft renkler hemen her koleksiyon ve tasarımda kendini göstermeye başladı.

Soft renk paleti içinde her tonu ayrı zariflikte olan bir renk öne çıkıyor ki, o da gri...

Peki, gri renginin bu kadar sık kullanılmasının sebebi ne? Kombinlemesinin kolay oluşu, birçok renkle kullanımının mümkün olması, nötr bir renk olması gereği insana sakinlik vermesi ve ortamı dinginleştirmesi, griyi dekorasyonda vazgeçilmez bir renk haline getirdi. Salonlar bizim işten eve gelince dinlendiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız alanlardır. Gri, özellikle salon ve oturma odalarında kullanıma oldukça uygun bir renktir. Çünkü salon ve oturma odası dekorasyonunda en önemli kriter rahatlık hissi vermesi ve huzurlu hissettirmesidir.

Gri renginin birçok renkle rahatça kullanıldığını belirtmiştik. Seçtiğiniz grinin tonu, gri kullandığınız alanın büyüklüğü ve griyi hangi renklerle meç ettiğinize göre odanızın havası tamamen değişecektir. Örneğin; gri köşe takımınızı şeker pembesi ya da bebe mavisi gibi soft renklerle kombinlerseniz odadaki ferahlık ve sakinlik hissini arttırmış olursunuz. Aynı şekilde gri oturma grubunuzun yastıklarını sarı, turuncu ve mavi gibi renklerin canlı ve yoğun tonlarıyla birleştirirseniz odanız daha canlı ve dinamik gözükecektir. Yatak odasında gri kullanırken, grinin açık tonlarıyla birlikte mavi renginin uyumaya yardımcı olan açık tonlarını birleştirebilir, uykuya mavi ve grinin hafifletici özelliğiyle rahat geçiş yapabilirsiniz.

Günümüzde grinin en moda kombin şekli, ahşap ürünlerle, bakır rengi ve altın objelerle birleştirilmesidir. Yaşam alanını daha zarif ve elit gösterdiği için ünlü tasarımcılar tarafından sıklıkla bu kombinler tercih edilmektedir.

Duvar ve Mobilyalarda Grinin Hangi Tonu Tercih Edilmelidir?

Gri kullanımı oldukça popüler olsa da, koleksiyonlarda gördüğümüz, beğenip aldığımız gri parçalar ya da koyu gri boyanmış bir odanın tasarımına özenerek boyadığımız duvarlar ortaya istemediğimiz sonuçlar çıkartabiliyor. Peki, bunun sebebi ne? Gri kullanımında en sık yapılan yanlış ton seçimidir. Gri ne kadar sakinliği ve dinginliği çağrıştırsa da grinin koyu tonları iç karartan mekanlar ortaya çıkarabilmektedir. Gri kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, değişiklik yapılacak olan mekanın aldığı ışıktır. Küçük pencereli, cephesi gereği az ışık alan, aydınlatması yeterince sağlanamamış mekanlarda grinin mümkün olduğunca açık tonlarının kullanılması gerekir. İhtiyaçlarınızı ve karakterinizi göz önüne alarak griyi ister sakin, huzur veren bir renge, ister canlı, dinamik ve enerji veren bir renge dönüştürebilirsiniz. Tercih sizin...

Başta gri olmak üzere koyu renklerde ev dekorasyonu düşünceleriniz için sizleri Macitler Mobilya'nın ev dekorasyonu alanında uzman mimarları ile birlikte kendi projenizi geliştirmeye davet ediyoruz.